TARTE CITRON SURGELÉE
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1209kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1209.0kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.2g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 6.3g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 63.0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.0% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 15 |
| Sodium | 92.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92.0mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leclerc Tarte Normande Pomme Cassis Leclerc (Similarity score: 13.49)
- Nestlé Lion Glace (Similarity score: 14.25)
- Nestlé, Lion 4 Bûchettes Glacées Lion (Similarity score: 14.27)
- Tarte Normande (Similarity score: 14.42)
- Pasquier Tarte Normande (Similarity score: 14.58)
- Country Dairy Chocolate Ice Cream With Brownie Pieces & A Fudge Swirl (Similarity score: 15.05)
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Glace Pot Raspberry Cheesecake (Similarity score: 16.26)
- Foret Noire (Similarity score: 16.67)
- Cake Flavored Ice Cream With Cake Pieces, Frosting Bits And A Candy Confetti Ribbon (Similarity score: 16.80)
- Hood Ice Cream (Similarity score: 17.32)
- Twix,mars Twix Barres Glacées (Similarity score: 17.43)
- Häagen Dazs Cookie Dough Chip (Similarity score: 17.80)
- Mars Mars Glacé (Similarity score: 17.84)
- Häagen Dazs Cookie Dough Chip (Similarity score: 18.13)
- Michel Et Augustin Super Mousse (Similarity score: 18.49)