Belle France Bâtonnets vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1209kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1209kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 14.5g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 71.78217821782178% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.8% |
| Saturated Fat Value | 14.5g |
| Score | 17 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 21.9g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tiramisu Ladyfingers Soaked In Coffee With Zabaione & Mascarpone Cream, Dusted With Cocoa Powder, Tiramisu (Similarity score: 8.56)
- Stecchi Al Gusto Di Vaniglia (Similarity score: 13.11)
- Belle France Bâtonnets Chocolat (Similarity score: 13.89)
- Homemade Ice Cream Bar (Similarity score: 13.96)
- Magnum Magnum Glace Batonnet Mini Double Caramel 8x60ml (Similarity score: 14.50)
- Magnum Batonnet Glace Mini Double Caramel (Similarity score: 14.56)
- Dr Oetker Dr Oetker Krem Waniliowi Smak (Similarity score: 14.74)
- Ben & Jerry's Menthe Chocolat (Similarity score: 14.95)
- Saporit Glace (Similarity score: 14.98)
- L'artisan Givré Creme Glacée Tarte Au Chocolat (Similarity score: 15.15)
- Miko, Magnum Magnum Batonnet Glace Double Caramel Double Chocolat X8 480ml (Similarity score: 15.21)
- Unes Biscotto3g (Similarity score: 15.67)
- Deluxe Mousse Au Chocolat (Similarity score: 16.09)
- Häagen Dazs Glace (Similarity score: 17.06)
- Pam & Panorama Tiramisù (Similarity score: 17.33)