Magnum Batonnet Glace Mini Double Caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1203kj (288 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1203kj (288 calories/kcal) |
| Fiber | 1.83 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.83 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70.58823529411765% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.6% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 18 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Magnum Magnum Glace Batonnet Mini Double Caramel 8x60ml (Similarity score: 0.37)
- Saporit Glace (Similarity score: 8.28)
- Nestlé Extrême Original Chocolat Pistache Pépites De Nougatine (Similarity score: 9.04)
- Miko, Magnum Magnum Batonnet Glace Double Caramel Double Chocolat X8 480ml (Similarity score: 10.71)
- Deluxe Mousse Au Chocolat (Similarity score: 10.76)
- Tiramisu Ladyfingers Soaked In Coffee With Zabaione & Mascarpone Cream, Dusted With Cocoa Powder, Tiramisu (Similarity score: 12.58)
- Ben & Jerry's Menthe Chocolat (Similarity score: 13.90)
- Belle France Bâtonnets Vanille (Similarity score: 14.56)
- Stecchi Al Gusto Di Vaniglia (Similarity score: 15.79)
- Double Rainbow Double Rainbow, Ice Cream, Coffee Blast (Similarity score: 15.98)
- Miko,unilever Magnum Inspiration Crème Brûlée (Similarity score: 16.34)
- Unes Biscotto3g (Similarity score: 16.62)
- Eis Kreation Cookies Vanille (Similarity score: 16.62)
- Nestlé Extrême Menthe Chocolat Pépites De Chocolat (Similarity score: 17.44)
- Haagen Dazs, Ice Cream, Chocolate Caramelized Oat, Chocolate Caramelized Oat (Similarity score: 17.72)
Ingredients List
- Sugar
- Glucose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Skimmed Milk Powder
- Emulsifier
- Stabiliser
- Modified Starch
- Colour
- Exhausted Ground Vanilla Pod
- Skimmed Milk Powder
- Reconstituted Skimmed Milk
- Concentrate
- Salt
- Natural Vanilla Flavouring
- Flavouring
- Water
- Coconut Oil
- Cocoa Paste
- Cocoa Butter
- Glucose Fructose Syrup
- Whole Milk Powder
- Butterfat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)