Deluxe Mousse au chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1205kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1205kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.2g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.2g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 18 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eis Kreation Cookies Vanille (Similarity score: 9.04)
- Haagen Dazs, Ice Cream, Chocolate Caramelized Oat, Chocolate Caramelized Oat (Similarity score: 9.07)
- Saporit Glace (Similarity score: 9.87)
- Miko, Magnum Magnum Batonnet Glace Double Caramel Double Chocolat X8 480ml (Similarity score: 10.05)
- Magnum Magnum Glace Batonnet Mini Double Caramel 8x60ml (Similarity score: 10.68)
- Magnum Batonnet Glace Mini Double Caramel (Similarity score: 10.76)
- Coop Naturaplan Chocolate Glace Double Crème (Similarity score: 11.23)
- Mint Chocolate Chunk Ice Cream With Hidden Spinach (Similarity score: 13.86)
- Picard Creme Glacee Caramel Cacao Craquant (Similarity score: 14.24)
- Nestlé Extrême Menthe Chocolat Pépites De Chocolat (Similarity score: 14.40)
- Nestlé Extrême Original Chocolat Pistache Pépites De Nougatine (Similarity score: 14.53)
- Tarte Poire Amande (Similarity score: 14.82)
- Tarte Poires Amandes (Similarity score: 14.82)
- Tarte Poires Amandes E Leclerc (Similarity score: 14.82)
- Tarte Poire Amande (Similarity score: 14.82)
Ingredients List
- Liquid Egg White
- Emulsifier
- E471
- Salt
- Stabiliser
- Skimmed Milk
- Sugar
- Milk Chocolate
- Palm Oil
- Palm Kernel Oil
- Coconut Oil
- Cream
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)