Black forest cake chocolate ice cream with cherry swirl & chocolate cake pieces
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 7.5g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 16 |
| Sodium | 112mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 26.25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 8.15)
- Leonard Novelty Bakery Cannoli Chip N Dip (Similarity score: 9.59)
- Double Chocolate Fudge Brownie Ice Cream, Double Chocolate Fudge Brownie (Similarity score: 10.94)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Super Chunky Cookie Dough Ice Cream, Cookie Dough And Chunks, Cookie Dough Batter (Similarity score: 11.15)
- Ice Cream (Similarity score: 12.14)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 12.30)
- Purple Cow, Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 12.30)
- Rainbow Sprinkle Sugar Cookie Ice Cream (Similarity score: 13.34)
- Carrefour Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 13.95)
- Bridgeman's Ice Cream (Similarity score: 14.36)
- Giant Eagle Creamery Classics Premium Ice Cream (Similarity score: 14.41)
- Organic Cookies & Cream (Similarity score: 15.05)
- Ice Cream (Similarity score: 15.21)
- Häagen Dazs Vanilla Caramel Almond (Similarity score: 15.33)
- Snoqualmie Gourmet Ice Cream Snoqualmie, All Natural Custard, Brown Butter Sugar Cookie (Similarity score: 15.40)
Ingredients List
- Milk
- Cocoa Paste
- Egg Yolk
- Cocoa Powder
- Natural Flavouring
- Salt
- E202
- Cream
- Sugar
- Black Cherry Swirl
- E407
- E211
- E202
- Chocolate Cake Pieces
- Cocoa Processed With Alkali
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)