Organic Cookies & Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1055kj (253 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1055kj (253 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 9.01g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 62.526023594725885% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 17 |
| Sodium | 114.39999999999999mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 114.4mg |
| Sugars | 22.52g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.52g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Monster Cookie Ice Cream, Monster Cookie (Similarity score: 7.11)
- Market Pantry, Target Stores Monster Cookie Ice Cream, Monster Cookie (Similarity score: 7.11)
- Ben & Jerry's, Unilever Ice Cream (Similarity score: 8.93)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 8.99)
- Snoqualmie Gourmet Ice Cream Snoqualmie, All Natural Custard, Brown Butter Sugar Cookie (Similarity score: 10.13)
- High Road Craft Ice Cream Blvd, Ice Cream, Vanilla Custard (Similarity score: 10.80)
- Cinnamon Cheesecake Rich Cinnamon Graham Swirls With Graham Cracker Crust Pieces Folded In Creamy Cheesecake Real Premium Ice Cream (Similarity score: 11.46)
- Monster Cookie Ice Cream (Similarity score: 13.14)
- Elf Trash Premium Ice Cream, Elf Trash (Similarity score: 13.29)
- Black Forest Cake Chocolate Ice Cream With Cherry Swirl & Chocolate Cake Pieces (Similarity score: 15.05)
- Marks & Spencer Glace (Similarity score: 15.07)
- Breyers, Unilever Breyerschocolatetruffleicecream (Similarity score: 15.23)
- Dilly Bar (Similarity score: 15.54)
- Double Chocolate Fudge Brownie Ice Cream, Double Chocolate Fudge Brownie (Similarity score: 15.56)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 15.68)
Ingredients List
- Cream
- Milk
- Cane Sugar
- Skimmed Milk
- Creme Filled Sandwich Cookies
- Egg Yolk
- Vanilla Extract
- E410
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)