Bridgeman's Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.94g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.94g |
| Saturated Fat | 8.82g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 66.61631419939577% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 8.8g |
| Score | 18 |
| Sodium | 118mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 118mg |
| Sugars | 29.41g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29.41g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dorothy Ice Cream (Similarity score: 9.02)
- Double Chocolate Fudge Brownie Ice Cream, Double Chocolate Fudge Brownie (Similarity score: 13.57)
- Black Forest Cake Chocolate Ice Cream With Cherry Swirl & Chocolate Cake Pieces (Similarity score: 14.36)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 14.49)
- Rolo,nestlé Rolo (Similarity score: 15.34)
- Purple Cow, Meijer Inc Purple Cow, Premium Ice Cream, Cookie Butter (Similarity score: 16.30)
- Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 16.30)
- Carrefour Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 17.20)
- Phin & Phebes Ice Cream, Toasted Green Tea (Similarity score: 17.67)
- Carrefour Tarta Queso Y Arandanos (Similarity score: 17.76)
- Organic Cookies & Cream (Similarity score: 17.95)
- Rainbow Sprinkle Sugar Cookie Ice Cream (Similarity score: 20.43)
- Dilly Bar (Similarity score: 20.43)
- Real Premium Crushed Creme Filled Chocolate Cookies Dunked In Classic Vanilla Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 21.40)
- Leonard Novelty Bakery Cannoli Chip N Dip (Similarity score: 21.93)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E407
- Natural Flavouring
- E471
- Milk Chocolate Flavored Coating
- Artificial Flavouring
- Soya Lecithin
- Condensed Skimmed Milk
- E150
- E160b
- E410
- Cream
- E412
- Dextrose
- Sugar
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Condensed Skimmed Milk
- Butter
- Water
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)