Blackberry chocolate chip gelato, blackberry chocolate chip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 4.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 4.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 4.07g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.07g |
| Saturated Fat | 8.94g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 78.55887521968364% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 78.6% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 10 |
| Sodium | 49mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 49mg |
| Sugars | 22.76g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.76g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla Gelato (Similarity score: 10.98)
- Italian Ice Cream Cups Flavored With Hazelnut (Similarity score: 12.34)
- Fiorello's Artisan Gelato (Similarity score: 13.84)
- Erhard Glace Bio (Similarity score: 14.49)
- Raley's Espresso Italiano Gelato (Similarity score: 14.78)
- Gelato D'italia Cassata Siciliana (Similarity score: 16.37)
- Carte D'or Carte D'or Gelateria Ice Cream Dessert Chocolate (Similarity score: 16.62)
- Talley's Creme De La Creme Hokey Pokey Ice Cream (Similarity score: 16.74)
- G7 Gelato (Similarity score: 16.74)
- Gelato Tiramisu (Similarity score: 17.15)
- Eroski Helado Cappuccino Con Salsa Sabor Tiramisú Y Copos Sabor Café (Similarity score: 17.16)
- The Fresh Market Cream Bars (Similarity score: 17.17)
- Pilpa L'infini Duo De Vanilles (Similarity score: 17.55)
- Carrefour Café Liégeois (Similarity score: 17.72)
- Creamy Coconut 1 2 Dipped In Dark Chocolate Fruit And Dairy Bars, Creamy Coconut (Similarity score: 17.81)
Ingredients List
- Milk
- Cocoa
- Natural Flavouring
- E410
- Soya Lecithin
- Sunflower Lecithin
- Cane Sugar
- Blackberry
- Cream
- Coconut Oil
- Chicory Root
- Dextrose
- Cocoa Butter
- Cocoa Liquor
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)