Italian Ice cream cups flavored with hazelnut
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883.0kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1111111111111 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.11 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.4444444444444g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.44g |
| Saturated Fat | 6.6666666666667g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 75.00000000000028% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75.0% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 44.444444444443995mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44.4mg |
| Sugars | 23.333333333333g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Talley's Creme De La Creme Hokey Pokey Ice Cream (Similarity score: 8.15)
- Gelato Tiramisu (Similarity score: 9.14)
- Blackberry Chocolate Chip Gelato, Blackberry Chocolate Chip (Similarity score: 12.34)
- Carrefour Crème Glacée À La Menthe Avec Des Copeaux De Chocolat Noir En Inclusions (Similarity score: 12.35)
- Vanilla Gelato (Similarity score: 12.52)
- Creamy Coconut 1 2 Dipped In Dark Chocolate Fruit And Dairy Bars, Creamy Coconut (Similarity score: 12.93)
- Gelato D'italia Cassata Siciliana (Similarity score: 14.09)
- Eroski Helado Cappuccino Con Salsa Sabor Tiramisú Y Copos Sabor Café (Similarity score: 14.10)
- Auchan Crème Glacée Vanille Caramel Noix De Pécan (Similarity score: 14.42)
- Reina Pannacotta Café (Similarity score: 14.67)
- Siviero Maria, G7 Gelato Italiano (Similarity score: 14.91)
- Trader Joe's Thai Tea Mochi (Similarity score: 14.97)
- Breyers, Unilever Black Raspberry Chocolate Ice Cream (Similarity score: 15.22)
- Campo Largo Lenticchie Campo Largo (Similarity score: 15.76)
- U Crème Glacée Au Café Gourmand (Similarity score: 16.03)