Erhard Glace Bio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 1.9 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.2g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 8.8g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 86.27450980392159% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 86.3% |
| Saturated Fat Value | 8.8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 20.4g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- G7 Gelato (Similarity score: 7.82)
- Thiriet Glace Vanille Bourbon (Similarity score: 7.92)
- Grandessa Bourbon Vanille Aroma (Similarity score: 8.82)
- Carrefour Café Liégeois (Similarity score: 10.92)
- Vanilla Gelato (Similarity score: 12.40)
- Jolly Llama Coconut Cream Pops (Similarity score: 12.98)
- Siviero Maria, G7 Cappuccino (Similarity score: 13.49)
- Sammontana Barattolino Cioccolato (Similarity score: 13.50)
- Gremma Smietankowe Lody Z Polskiej Smietanki (Similarity score: 14.10)
- Glacetta Glacetta Cappuccino (Similarity score: 14.38)
- Blackberry Chocolate Chip Gelato, Blackberry Chocolate Chip (Similarity score: 14.49)
- The Fresh Market Cream Bars (Similarity score: 14.85)
- G7 Spagnola (Similarity score: 15.73)
- La Balade Gourmande Cafe Liegeois (Similarity score: 15.84)
- Carrefour Chocolat Liégeois Sauce Au Chocolat (Similarity score: 16.07)
Ingredients List
- Water
- Cane Sugar
- Coconut Oil
- Skimmed Milk Powder
- Dehydrated Glucose Syrup
- Chocolate
- E412
- E407
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)