Organic atlantic salmon portions
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.42g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.42g |
| Saturated Fat | 2.82g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 21.0762331838565% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.1% |
| Saturated Fat Value | 2.8g |
| Score | -1 |
| Sodium | 56mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Atlantic Salmon (Similarity score: 6.52)
- Atlantic Salmon Fillets (Similarity score: 7.46)
- Skinless Premium Atlantic Salmon Fillets (Similarity score: 7.46)
- Farm Raised Atlantic Salmon (Similarity score: 7.46)
- Great American Seafood Cedar Planked Atlantic Salmon (Similarity score: 7.46)
- Giant Eagle Farm Raised Atlantic Salmon (Similarity score: 7.46)
- Roundy's Roundy's, Fisherman's Reserve, Atlantic Salmon Fillets (Similarity score: 7.46)
- Bluglacier Atlantic Salmon Filet (Similarity score: 8.75)
- Atlantic Salmon (Similarity score: 9.47)
- Atlantic Salmon (Similarity score: 9.47)
- Norwegian Atlantic Salmon (Similarity score: 9.47)
- Atlantic Salmon Fillett (Similarity score: 9.57)
- Premium Bonito In Tomato Sauce (Similarity score: 13.90)
- Pintade (Similarity score: 15.78)
- Denner Filets De Saumon (Similarity score: 17.05)
Ingredients List
- Atlantic Salmon
- Colour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)