Blue Bell Creameries L.P. The Great Divide
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 861kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 861kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.9019607843137g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.9g |
| Saturated Fat | 6.8627450980392g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 63.636363636364656% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 68.627450980392mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68.6mg |
| Sugars | 21.56862745098g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Winn Dixie, Winn Dixie Stores Inc Ice Cream, Chocolate, Chocolate (Similarity score: 5.36)
- Strawberry Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 5.91)
- Strawberry Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 6.44)
- Bubble Gum With Candy Pieces Ice Cream (Similarity score: 7.05)
- Gelatelli Helado Tres Chocolates (Similarity score: 7.36)
- Real Ice Cream (Similarity score: 7.94)
- Dean's Country Fresh 100% Real Ice Cream (Similarity score: 7.95)
- Premium Vanilla Bean Ice Cream Made With Real Milk And Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 8.29)
- Premium Classic Vanilla Ice Cream Made With Real Milk And Cream, Vanilla (Similarity score: 8.29)
- Purple Cow French Vanilla Premium Ice Cream (Similarity score: 8.30)
- Market Pantry Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 8.49)
- Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 8.49)
- Rainbow Road Ice Cream, Rainbow Road (Similarity score: 8.79)
- Tropicale Foods Inc Quiescently Frozen Ice Cream Bar (Similarity score: 9.15)
- Magnum Gelato (Similarity score: 9.49)
Ingredients List
- Milk
- E330
- E160b
- Salt
- Cream
- Strawberry
- Sugar
- Skimmed Milk
- High Fructose Corn Syrup
- Vegetable Gums
- E466
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)