Blue Bunny, Wells Enterprises Inc. Cake & frosting flavored ice creams confetti candies, cake pieces, blu's birthday party
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 866kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 866kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.26g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.26g |
| Saturated Fat | 6.52g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 59.98160073597057% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 21.74g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.74g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Strawberry Premium Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 3.07)
- Cherry Vanilla Vanilla Premium Ice Cream With Maraschino Cherries, Cherry Vanilla (Similarity score: 3.07)
- Coconut Ice Cream With Pineapple Pieces, Coconut Pineapple (Similarity score: 5.55)
- Premium Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 5.90)
- Meijer Birthday Cake Premium Ice Cream (Similarity score: 6.11)
- Vanilla Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 6.60)
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard, Strawberry (Similarity score: 6.78)
- Thiriet Crème Glacée Vanille Bourbon De Madagascar (Similarity score: 7.19)
- Premium Strawberry Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 7.30)
- Ice Cream (Similarity score: 7.87)
- Premium Vanilla Ice Cream Made With Real Vanilla Beans, Vanilla (Similarity score: 7.90)
- Crème Glacée Pistache N 1 (Similarity score: 8.19)
- Premium Vanilla Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 8.29)
- Key Food Key Food, All Natural Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 9.21)
- Real Ice Cream (Similarity score: 9.60)
Ingredients List
- Milk
- Contains 1% And Less Of Natural And Artificial Flavors
- E410
- E412
- E407
- E471
- Cellulose Gel
- E466
- E133
- E129
- E110
- Cream
- Skimmed Milk
- Sugar
- Buttermilk
- Whey
- Cake Piece
- Corn Syrup
- Confetti Candy
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)