Cherry vanilla vanilla premium ice cream with maraschino cherries, cherry vanilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 866kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 866kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.26g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.26g |
| Saturated Fat | 6.52g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 59.98160073597057% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 19.57g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Strawberry Premium Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 0.00)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cake & Frosting Flavored Ice Creams Confetti Candies, Cake Pieces, Blu's Birthday Party (Similarity score: 3.07)
- Coconut Ice Cream With Pineapple Pieces, Coconut Pineapple (Similarity score: 4.60)
- Vanilla Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 4.89)
- Ice Cream (Similarity score: 5.68)
- Premium Strawberry Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 6.64)
- Premium Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 6.71)
- Thiriet Crème Glacée Vanille Bourbon De Madagascar (Similarity score: 6.78)
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard, Strawberry (Similarity score: 6.84)
- Premium Vanilla Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 7.23)
- Key Food Key Food, All Natural Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 7.66)
- Crème Glacée Pistache N 1 (Similarity score: 7.83)
- Real Ice Cream (Similarity score: 8.13)
- French Vanilla Classic Ice Cream (Similarity score: 8.36)
- Meijer Birthday Cake Premium Ice Cream (Similarity score: 8.66)
Ingredients List
- Milkfat
- E412
- E471
- E415
- E433
- E466
- E407
- E160b
- Skimmed Milk
- Cherry
- High Fructose Corn Syrup
- Corn Syrup
- Buttermilk
- Sugar
- Whey
- Contains Less Than 2% Of Natural Flavor
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)