Breyers, Unilever Gelato Indulgences, Creamy Vanilla Gelato With
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.75g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.75g |
| Saturated Fat | 5.62g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 64.22857142857143% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.2% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Friendly's Nutty Caramel Cone (Similarity score: 5.68)
- French Vanilla Flavored Old Fashioned Ice Cream (Similarity score: 7.17)
- Turtle Tracks Premium Ice Cream, Turtle Tracks (Similarity score: 7.72)
- Super Premium Vanilla Ice Cream With A Caramel Ripple Dipped In A Chocolate Praline Coating Bars, Caramel Praline (Similarity score: 7.90)
- Dean Foods Company Stroh's, Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 7.98)
- Foodtown Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 8.40)
- Rite Aid Corporation Thirfty, Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 8.70)
- Chocolate Ice Cream With Cookie Dough Pieces And Fudge Flakes (Similarity score: 9.19)
- Mamita's Coconut Ice Cream (Similarity score: 9.70)
- Frozen Peppermint Hot Chocolate Dark Chocolate And Peppermint Ice Cream With Chocolatey Chips, Frozen Peppermint Hot Chocolate (Similarity score: 10.16)
- Carrefour Dessert Tartufo Nero (Similarity score: 10.56)
- Cappuccino Fudge Blitz Classic Coffee Ice Cream With White Chocolate Flavored Cremes, Mocha Espresso Mini Brownies, And Chocolate Fudge Marble, Cappuccino Fudge Blitz (Similarity score: 10.82)
- Friendly's Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 10.86)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Rocky Road Ice Cream (Similarity score: 11.08)
- Acme Fresh Market Birthday Cake Batter Flavored Ice Cream With Multicolored Sprinkles And Blue Marshmallow Swirl, Birthday Cake (Similarity score: 11.43)
Ingredients List
- Milk
- Vegetable Gums
- E471
- Natural Flavouring
- Soya Lecithin
- E500ii
- E407
- Salt
- Cocoa
- Lactase
- E160b
- Sugar
- E476
- Retinyl Palmitate
- Water
- Corn Syrup
- Cream
- Contains 2% And Less Of Each Of The Following
- Skimmed Milk
- Butter
- E440a
- Cocoa Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)