French vanilla flavored old fashioned ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.23g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.23g |
| Saturated Fat | 6.34g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.3002028397566% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 85mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 85mg |
| Sugars | 21.13g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dean Foods Company Stroh's, Premium Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 3.68)
- Friendly's Nutty Caramel Cone (Similarity score: 5.41)
- Alden's Organic Chocolate Ice Cream (Similarity score: 7.10)
- Breyers, Unilever Gelato Indulgences, Creamy Vanilla Gelato With (Similarity score: 7.17)
- Super Premium Vanilla Ice Cream With A Caramel Ripple Dipped In A Chocolate Praline Coating Bars, Caramel Praline (Similarity score: 8.49)
- Chocolate Ice Cream With Cookie Dough Pieces And Fudge Flakes (Similarity score: 9.10)
- Mamita's Coconut Ice Cream (Similarity score: 9.24)
- Cappuccino Fudge Blitz Classic Coffee Ice Cream With White Chocolate Flavored Cremes, Mocha Espresso Mini Brownies, And Chocolate Fudge Marble, Cappuccino Fudge Blitz (Similarity score: 9.81)
- Rite Aid Corporation Thirfty, Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 9.93)
- Foodtown Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 11.02)
- Mint Chocolate Chip (Similarity score: 11.59)
- Frozen Peppermint Hot Chocolate Dark Chocolate And Peppermint Ice Cream With Chocolatey Chips, Frozen Peppermint Hot Chocolate (Similarity score: 12.05)
- Vanilla Ice Cream With Fudge (Similarity score: 12.75)
- Perry's Ice Cream Company Inc Perry's Ice Cream, Premium Ice Cream, Chocolate Stout (Similarity score: 12.85)
- Acme Fresh Market Birthday Cake Batter Flavored Ice Cream With Multicolored Sprinkles And Blue Marshmallow Swirl, Birthday Cake (Similarity score: 12.97)
Ingredients List
- Milkfat
- E471
- E412
- E516
- E410
- E160b
- E407
- Skimmed Milk
- Sweet Cream Buttermilk
- Sugar
- High Fructose Corn Syrup
- Corn Syrup
- Whey
- Pasteurised Egg Yolk
- Contains Less Than 2% Of Natural And Artificial Flavor
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)