Friendly's Frozen dairy dessert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.23g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.23g |
| Saturated Fat | 4.93g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 58.3431952662722% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 4.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 22.54g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Acme Fresh Market Birthday Cake Batter Flavored Ice Cream With Multicolored Sprinkles And Blue Marshmallow Swirl, Birthday Cake (Similarity score: 7.02)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Rocky Road Ice Cream (Similarity score: 7.31)
- Ice Cream Cups (Similarity score: 7.52)
- Friendly's Friendly's, Premium Ice Cream, Coffee Cookie Crumble (Similarity score: 7.53)
- Big Y Coffee Cookie Crumble Coffee Ice Cream With Chunks Of Chocolate Creme Sandwich Cookies, Coffee Cookie Crumble (Similarity score: 7.53)
- Cappuccino Fudge Blitz Classic Coffee Ice Cream With White Chocolate Flavored Cremes, Mocha Espresso Mini Brownies, And Chocolate Fudge Marble, Cappuccino Fudge Blitz (Similarity score: 7.59)
- Cedar Crest Jamocha Joe Ice Cream (Similarity score: 7.99)
- Ice Cream Cups (Similarity score: 9.07)
- Turtle Tracks Premium Ice Cream, Turtle Tracks (Similarity score: 9.55)
- Ice Cream, Vanilla Chocolate (Similarity score: 9.77)
- Rite Aid Corporation Thirfty, Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 10.05)
- Cookies 'n Cream Vanilla Ice Cream With Chunks Of Sandwich Cookies, Cookies 'n Cream (Similarity score: 10.24)
- Super Premium Vanilla Ice Cream With A Caramel Ripple Dipped In A Chocolate Praline Coating Bars, Caramel Praline (Similarity score: 10.55)
- Foodtown Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 10.66)
- Breyers, Unilever Gelato Indulgences, Creamy Vanilla Gelato With (Similarity score: 10.86)
Ingredients List
- Milk
- Hydrogenated Vegetable Oil
- Soya Lecithin
- Cocoa
- Chocolate
- Natural Flavouring
- Tapioca Starch
- Natural Chocolate Liquor
- E415
- Butter
- E412
- Corn Syrup
- E338
- Salt
- E460i
- E471
- E401
- E150
- Soya Lecithin
- Vanilla Extract
- E466
- Butterfat
- Skimmed Milk
- Sodium Citrate
- E410
- E407
- Retinyl Palmitate
- Sugar
- Cream
- High Fructose Corn Syrup
- Whey Protein
- Peanut
- Cocoa Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)