Breyers, Unilever Gelato, peanut butter choclate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1079kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1079kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 2.2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 5.38g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.38g |
| Saturated Fat | 5.38g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 41.70542635658914% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.7% |
| Saturated Fat Value | 5.4g |
| Score | 11 |
| Sodium | 151mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 151mg |
| Sugars | 21.51g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.51g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hannford Ice Cream (Similarity score: 7.74)
- Wegmans Food Mkts Mini Cream Puffs (Similarity score: 13.45)
- Safeway Select, Safeway Inc Safeway Select, Premium Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 14.23)
- Non Dairy Peanut Butter & Chocolate Frozen Dessert, Peanut Butter & Chocolate (Similarity score: 16.05)
- Millefeuilles (Similarity score: 17.51)
- Caramel Brownie Escape Ice Cream (Similarity score: 17.67)
- Peanut Butter Banana Frozen Custard (Similarity score: 18.73)
- Signature Select, Safeway Inc Ice Cream (Similarity score: 20.10)
- Marie Callenders Marie Callenders Lemon Meringue Pie, 39 Oz (Similarity score: 20.88)
- Strawberry Rhubarb Lattice Pie (Similarity score: 21.62)
- Strawberry Rhubarb Pie (Similarity score: 21.62)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 21.72)
- Black Forest, Meijer Inc Black Forest Bar Cake (Similarity score: 21.98)
- 2 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 22.34)
- Religieuses Au Chocolat (Similarity score: 22.76)
Ingredients List
- Milk
- Peanut Oil
- Vegetable Gums
- Salt
- E471
- Skimmed Milk
- E150
- Cocoa
- Natural Flavouring
- E407
- Soya Lecithin
- Peanut
- Retinyl Palmitate
- Water
- Sugar
- Corn Syrup
- Cream
- Dextrose
- Contains 2% And Less Of Each Of The Following
- Dutched Cocoa
- Coconut Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)