Black Forest, Meijer Inc. Black forest bar cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1084kj (260 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1084kj (260 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.4524886877828055 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.5 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.4699999999999998g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.47g |
| Saturated Fat | 8.64g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 53.83177570093458% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.8% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 16 |
| Sodium | 154mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 154mg |
| Sugars | 24.69g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.69g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Religieuses Au Chocolat (Similarity score: 8.31)
- Patigel,delifrance Les 12 Éclairs Au Café Et Au Chocolat (Similarity score: 11.29)
- Cake In A Cup (Similarity score: 12.75)
- Caramel Brownie Escape Ice Cream (Similarity score: 13.27)
- Picard 2 Mini Pots Caramel Beurre Salé (Similarity score: 14.78)
- Pecan Turtle Trail (Similarity score: 14.99)
- Royal Royal Tarta Oreo (Similarity score: 15.06)
- Ultimate Ice Cream (Similarity score: 15.16)
- Peach Cobbler (Similarity score: 16.16)
- Hafner Éclair Chocolat Café (Similarity score: 16.22)
- Adelie Profiteroles Sauce Au Chocolat X12 (Similarity score: 16.66)
- Julie's Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 16.75)
- Private Selection Ice Cream (Similarity score: 17.73)
- Nestlé Macaron Caramel (Similarity score: 17.97)
- Millefeuilles (Similarity score: 18.69)
Ingredients List
- Cherry Filling
- Modified Corn Starch
- Fancy And Blackstrap Molasses
- Semi Sweet Chocolate
- Raising Agent
- Chocolatey Coating
- Salt Natural Flavor
- E450iii
- E401
- Heavy Cream
- Sugar
- Water
- Egg
- Fortified Wheat Flour
- Canola Oil
- Cocoa Powder
- Icing Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)