Caramel brownie escape ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1084kj (260 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1084kj (260 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.5300000000000002g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.53g |
| Saturated Fat | 5.88g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 147mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 147mg |
| Sugars | 27.06g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marie Callenders Marie Callenders Lemon Meringue Pie, 39 Oz (Similarity score: 12.91)
- Black Forest, Meijer Inc Black Forest Bar Cake (Similarity score: 13.27)
- Strawberry Sundae Crunch Ice Cream (Similarity score: 15.65)
- Julie's Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 15.80)
- Cake In A Cup (Similarity score: 16.64)
- Non Dairy Peanut Butter & Chocolate Frozen Dessert, Peanut Butter & Chocolate (Similarity score: 16.66)
- Patigel,delifrance Les 12 Éclairs Au Café Et Au Chocolat (Similarity score: 17.01)
- Safeway Select, Safeway Inc Safeway Select, Premium Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 17.03)
- Breyers, Unilever Gelato, Peanut Butter Choclate (Similarity score: 17.67)
- Religieuses Au Chocolat (Similarity score: 17.85)
- Hannford Ice Cream (Similarity score: 18.22)
- Thiriet 4 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 18.84)
- Millefeuilles (Similarity score: 19.22)
- Great Value Ice Cream Sandwiches, Cotton Candy (Similarity score: 19.53)
- Nestlé Macaron Caramel (Similarity score: 19.55)
Ingredients List
- Cream
- Whey
- E471
- E412
- E516
- E410
- E407
- Sweet Cream Buttermilk
- Sugar
- Brownie Pieces
- Fudge Revel
- E150
- High Fructose Corn Syrup
- Corn Syrup
- Cocoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)