Bridge City Baking Llc Bridge City Baking, Lemon Mist Cheesecake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.59g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.59g |
| Saturated Fat | 10.99g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 62.51422070534699% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 18 |
| Sodium | 165mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 165mg |
| Sugars | 21.98g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Peteet's Famous Cheese Cakes Sweet Potato Cheesecake (Similarity score: 7.99)
- Häagen Dazs Maxi Plaisir Speculoos Caramel Biscuit Cream (Similarity score: 10.05)
- Chocolate Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 12.27)
- Blueberry Cheesecake, Blueberry (Similarity score: 15.38)
- Whole Foods Market Inc Wellspring Creamery, Goat Cheese, Cranberry Orange (Similarity score: 15.62)
- Claim Jumper Coconut Cream Pie, 38 Oz (Similarity score: 16.25)
- Uncle Harry's Premium Ice Cream Roll With Chocolate Cookie Crunch Inside & Out, Chocolate & Vanilla (Similarity score: 16.63)
- Pumpkin Bar Cake (Similarity score: 19.27)
- Éclair Au Chocolat (Similarity score: 19.32)
- Franprix Desserts Glacés Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 19.63)
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Vegan Glace Pot Peanut Butter 500ml (Similarity score: 20.28)
- Peanut Butter Crunch Ice Cream, Peanut Butter Crunch (Similarity score: 20.44)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 20.89)
- Ice Cream (Similarity score: 21.34)
- Chocolate Spread (Similarity score: 21.62)
Ingredients List
- Cream Cheese
- Limoncello Lemon Liqueur
- Lemon Juice
- Pure Vanilla Extract
- Lemon Compound
- Lactic Ferments
- Salt
- Stabiliser
- Granulated Sugar
- Fresh Egg
- Yogurt
- Vanilla
- Lowfat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)