Franprix Desserts glacés caramel au beurre salé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1192kj (285 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1192kj (285 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 9.7g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 58.78787878787879% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.8% |
| Saturated Fat Value | 9.7g |
| Score | 19 |
| Sodium | 156mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 156mg |
| Sugars | 29g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Maison Trillaud Crêpe Au Rhum, Trillaud, 4 Pièces (Similarity score: 13.63)
- Peteet's Famous Cheese Cakes Sweet Potato Cheesecake (Similarity score: 13.69)
- Ice Cream (Similarity score: 14.48)
- Häagen Dazs Triple Sensations (Similarity score: 15.32)
- Ciao Bella Gelato Co Inc Graham Crackers, Gelato Squares (Similarity score: 17.06)
- Glampfire Trail Mix Chocolate Ice Cream With Crunchy Pretzel Swirls, Marshmallow Swirls & Fudge Covered Almonds (Similarity score: 17.70)
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Vegan Glace Pot Peanut Butter 500ml (Similarity score: 18.25)
- Häagen Dazs Maxi Plaisir Speculoos Caramel Biscuit Cream (Similarity score: 19.61)
- Bridge City Baking Llc Bridge City Baking, Lemon Mist Cheesecake (Similarity score: 19.63)
- Peanut Butter Crunch Ice Cream, Peanut Butter Crunch (Similarity score: 20.07)
- Ben & Jerry's,unilever (Similarity score: 20.93)
- Mark And Spencer Very Berry Cheesecake (Similarity score: 22.47)
- Galup Torta Al Cioccolato (Similarity score: 22.50)
- Blueberry Cheesecake, Blueberry (Similarity score: 22.88)
- Wegmans Premium Ice Cream (Similarity score: 23.49)