Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1188kj (284 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1188kj (284 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.32g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.32g |
| Saturated Fat | 9.47g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 52.934600335382896% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.9% |
| Saturated Fat Value | 9.5g |
| Score | 18 |
| Sodium | 158mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 158mg |
| Sugars | 23.16g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ciao Bella Gelato Co Inc Graham Crackers, Gelato Squares (Similarity score: 9.29)
- Glampfire Trail Mix Chocolate Ice Cream With Crunchy Pretzel Swirls, Marshmallow Swirls & Fudge Covered Almonds (Similarity score: 9.37)
- Häagen Dazs Triple Sensations (Similarity score: 11.82)
- Maison Trillaud Crêpe Au Rhum, Trillaud, 4 Pièces (Similarity score: 12.89)
- Ben & Jerry's,unilever (Similarity score: 13.11)
- Diamond Delights Ice Cream (Similarity score: 14.08)
- Franprix Desserts Glacés Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 14.48)
- Rich Milk Chocolate Ice Cream Perfectly Paired With Swirls Of Real Peanut Butter And Milk Chocolate Peanut Butter Cups (Similarity score: 15.57)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 15.57)
- Mark And Spencer Very Berry Cheesecake (Similarity score: 15.62)
- Alfa Greek Sweet Custard Filo Pie Bougatsa With Cream Vanilla (Similarity score: 15.82)
- Galup Torta Al Cioccolato (Similarity score: 16.42)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry& Non Dairy P B And Cookies Frozen Dessert (Similarity score: 16.44)
- Lakeview Farms Cheesecake (Similarity score: 16.70)
- Apple Caramel Crumb Pie (Similarity score: 16.76)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Peanut Butter Swirl
- Sugar
- Skimmed Milk
- Cocoa
- Chocolate
- E410
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)