Bridgeman's Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.82g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.82g |
| Saturated Fat | 9.86g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 63.65397030342156% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.7% |
| Saturated Fat Value | 9.9g |
| Score | 16 |
| Sodium | 63mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 63mg |
| Sugars | 23.94g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 5.08)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 5.93)
- Premium Cherry Ice Cream Mixed With Bordeaux Dark Cherries And Chocolate Chunks, Cherry Chocolate Funk (Similarity score: 6.23)
- Coffee Mocha Chunk Rich & Creamy Coffee Ice Cream With Chocolate Coffee Flavored Candy, Coffee Mocha Chunk (Similarity score: 6.97)
- Ice Cream (Similarity score: 8.56)
- Ice Cream, Egg Nog (Similarity score: 8.58)
- Ice Cream (Similarity score: 8.60)
- Premium Mint Chocolate Chip Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 8.81)
- Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 8.90)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.02)
- Häagen Dazs Gluten Free Coffee Ice Cream Cup (Similarity score: 9.14)
- Chocolate Chip Cookie Dough Vanilla Ice Cream With Cookie Dough Pieces And Chocolate Chips, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 9.31)
- Clover, Clover Stornetta Farms Inc Clover, Ice Cream, Cowlifornia Sweet Cream (Similarity score: 9.60)
- Häagen Dazs Flowers Collection (Similarity score: 9.72)
- Espresso Yourself Coffee And Cream Ice Creams With Coffee Ribbon And Brownie Pieces (Similarity score: 9.78)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E410
- E412
- Dextrose
- Vanilla Extract
- E150
- E160b
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Cocoa Paste
- Coconut Oil
- Soya Lecithin
- Vanilla
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)