Ice cream, egg nog
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.41g |
| Saturated Fat | 9.09g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 66.64222873900293% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 16 |
| Sodium | 68mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 68mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sammontana Barattolino Spirito Natalizio (Similarity score: 4.29)
- Premium Cherry Ice Cream Mixed With Bordeaux Dark Cherries And Chocolate Chunks, Cherry Chocolate Funk (Similarity score: 5.05)
- Ice Cream (Similarity score: 6.65)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 6.86)
- Ice Cream (Similarity score: 8.56)
- Bridgeman's Ice Cream (Similarity score: 8.58)
- Ice Cream (Similarity score: 9.06)
- The Fresh Market, The Fresh Market Inc The Fresh Market, Banana Chocolate Cream Pie (Similarity score: 9.56)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 10.77)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 11.20)
- Boni Selection Crème Glacée Stracciatella (Similarity score: 11.39)
- Premium Chocolate Chip Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 11.59)
- Coffee Mocha Chunk Rich & Creamy Coffee Ice Cream With Chocolate Coffee Flavored Candy, Coffee Mocha Chunk (Similarity score: 11.66)
- Leader Price Xtra Savoureux Caramel & Cacahuètes (Similarity score: 11.70)
- Turkey Hill Turkey Hill, All Natural Gelato, Coffee Chip (Similarity score: 11.72)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Sugar
- Egg Yolk
- Natural Flavouring
- Nutmeg
- Annatto And Turmeric Colors
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)