Clover, Clover Stornetta Farms Inc. Clover, ice cream, cowlifornia sweet cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.41g |
| Saturated Fat | 9.09g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 66.64222873900293% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 62mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 62mg |
| Sugars | 18.18g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Häagen Dazs Gluten Free Coffee Ice Cream Cup (Similarity score: 5.15)
- Vanilla Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 6.95)
- Haagen Daz Vanilla Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 6.95)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 7.25)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 8.32)
- Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 8.38)
- Nasto's Ice Cream Co Nasto's, Ice Cream Cake (Similarity score: 8.49)
- Spar Helado De Turrón (Similarity score: 8.63)
- Coffee Mocha Chunk Rich & Creamy Coffee Ice Cream With Chocolate Coffee Flavored Candy, Coffee Mocha Chunk (Similarity score: 8.79)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 8.81)
- Ice Cream (Similarity score: 9.03)
- Premium Cherry Ice Cream Mixed With Bordeaux Dark Cherries And Chocolate Chunks, Cherry Chocolate Funk (Similarity score: 9.36)
- Bridgeman's Ice Cream (Similarity score: 9.60)
- Chocolate Chip Cookie Dough Vanilla Ice Cream With Cookie Dough Pieces And Chocolate Chips, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 9.69)
- Premium Mint Chocolate Chip Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 10.23)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Sugar
- Egg Yolk
- E410
- Vanilla Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)