Bridgeman's Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.67g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.67g |
| Saturated Fat | 8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Target Stores Ice Cream (Similarity score: 5.19)
- Simple Balanced Ice Cream (Similarity score: 5.94)
- Roundy's Roundy's, Select, Gelato, Coconut Pineapple Swirl (Similarity score: 6.60)
- Belmont Vanilla Bean Premium Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 6.66)
- Topco Associates Inc Ice Cream (Similarity score: 6.86)
- Cinnamon Ice Cream, Cinnamon (Similarity score: 7.26)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 7.54)
- Purity Premium Ice Cream (Similarity score: 7.55)
- Ice Cream (Similarity score: 7.55)
- Food Marketing Consultants Inc San Bernardo, Premium Ice Cream, Guava & Cream Cheese Swirl (Similarity score: 7.59)
- Birthday Cake Flavored Ice Cream (Similarity score: 7.91)
- Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 8.22)
- Vanilla With White Chocolatey Pieces And Chocolate With Chocolatey Crunchies Frozen Dairy Dessert, Vanilla (Similarity score: 8.49)
- Pilpa Bûche Sublime Vanille Nougat (Similarity score: 8.51)
- Talenti, Talenti 1 Inc Talenti, Gelato, Mediterranean Mint (Similarity score: 9.03)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E296
- E412
- Dextrose
- E129
- E133
- Cream
- Sugar
- Strawberry
- E410
- E330
- E415
- Corn Syrup
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)