Food Marketing Consultants Inc. San Bernardo, Premium Ice Cream, Guava & Cream Cheese Swirl
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.86g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.86g |
| Saturated Fat | 6.43g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.3% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 57mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 57mg |
| Sugars | 21.43g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.43g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Meijer Inc Ice Cream (Similarity score: 3.75)
- Great Value Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 4.63)
- Food Town Stores Inc Ice Cream (Similarity score: 5.11)
- Delhaize America Inc Ice Cream (Similarity score: 5.11)
- Shur Fine, Western Family Foods Inc Creamery Select Premium Ice Cream, Homestyle Chocolate, Homestyle Chocolate (Similarity score: 5.11)
- Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 5.47)
- Western Family Foods Inc Ice Cream (Similarity score: 6.02)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 6.02)
- Best Choice Premium Ice Cream (Similarity score: 6.02)
- Roundy's Roundy's, Select, Gelato, Coconut Pineapple Swirl (Similarity score: 6.08)
- Associated Wholesale Grocers Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 6.82)
- Belmont Vanilla Bean Premium Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 7.11)
- Iga Inc Ice Cream (Similarity score: 7.35)
- Bridgeman's Ice Cream (Similarity score: 7.59)
- Cinnamon Ice Cream, Cinnamon (Similarity score: 7.60)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E412
- E407
- Cream
- Guava Puree
- Sugar
- Cream Cheese Guava Swirl
- Corn Syrup
- Whey
- Contains 2% And Less Of Natural Flavors
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)