Neapolitan ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.63055254604551% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 54.720000000000006mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 54.7mg |
| Sugars | 23.08g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Great Value Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 2.79)
- Talenti, Talenti 1 Inc Talenti, Gelato, Mediterranean Mint (Similarity score: 5.37)
- Food Marketing Consultants Inc San Bernardo, Premium Ice Cream, Guava & Cream Cheese Swirl (Similarity score: 5.47)
- Food Town Stores Inc Ice Cream (Similarity score: 5.51)
- Shur Fine, Western Family Foods Inc Creamery Select Premium Ice Cream, Homestyle Chocolate, Homestyle Chocolate (Similarity score: 5.51)
- Delhaize America Inc Ice Cream (Similarity score: 5.51)
- G7 Gelato Italiano, Crema Catalana (Similarity score: 6.28)
- Roundy's Select Gelato (Similarity score: 6.67)
- Associated Wholesale Grocers Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 6.85)
- Chocolate (Similarity score: 7.30)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 7.30)
- Talenti Gelato Tahitian Vanilla Bean Gelato, Tahitian Vanilla Bean (Similarity score: 7.58)
- Talenti, Unilever Talenti, Gelato, Tahitian Vanilla Bean (Similarity score: 7.58)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 7.68)
- Best Choice Premium Ice Cream (Similarity score: 7.68)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Lemon Juice Concentrate
- E410
- Beet Juice Concentrate Color
- E407
- Natural Flavouring
- E330
- Invert Sugar
- E160b
- Cream
- Sugar
- Strawberry
- Corn Syrup
- Whey
- Cocoa Processed With Alkali
- Strawberry Puree
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)