Bridgeman's Ice Cream Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.56g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.56g |
| Saturated Fat | 8.97g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 63.61702127659575% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 16 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 28.21g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream Marvelous Maple (Similarity score: 7.10)
- Love Potion #31 White Chocolate And Raspberry Flavored Ice Creams With A Raspberry Swirl, Chocolate Flavored Chips, And Raspberry Filled Chocolate Flavored Hearts (Similarity score: 7.67)
- Turkey Hill Mint Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 8.09)
- Chocolate Chip Ice Cream With Rich Chocolaty Chips, Chocolate Chip (Similarity score: 8.47)
- Turkey Hill Ice Cream (Similarity score: 9.24)
- Smores Marshmallow Flavored Ice Cream With A Chocolate Swirl & Chocolate Covered Graham Pieces (Similarity score: 9.49)
- Tillamook Ice Cream (Similarity score: 9.97)
- Thiriet Creme Glacee Chocolat Blanc (Similarity score: 10.21)
- Cinnamon Brown Sugar Ultra Premium Ice Cream, Cinnamon Brown Sugar (Similarity score: 10.39)
- Leader Price Xtra Savoureux Cookies & Cream (Similarity score: 10.40)
- Ginger Matcha Ice Cream (Similarity score: 11.59)
- Friendly's Friendly's, Jim Dandy, Sundae Ice Cream (Similarity score: 11.80)
- Sanders Super Premium Fountain Ice Cream (Similarity score: 12.02)
- Strawberry Honeycomb Premium Ice Cream (Similarity score: 12.14)
- Wegmans Food Markets Inc Ice Cream (Similarity score: 12.14)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E410
- Natural Flavouring
- E330
- E327
- Sodium Citrate
- Coconut Oil
- Cocoa
- Highly Refined Peanut Oil
- Cocoa
- Soya Lecithin
- Cream
- E412
- Dextrose
- Sugar
- Corn Syrup
- Raspberry Puree
- High Fructose Corn Syrup
- Water
- E440a
- E296
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)