Brimi Mozzarella fior di latte
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.7g |
| Saturated Fat | 14g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 72.91666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.9% |
| Saturated Fat Value | 14g |
| Score | 10 |
| Sodium | 184mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 184mg |
| Sugars | 0.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Latterie Friulane,parmalat Mozzarella Castello (Similarity score: 9.44)
- Latterie Friulane,parmalat Mozzarella Castello (Similarity score: 9.44)
- Selex Bocconcini Di Mozzarella (Similarity score: 16.11)
- Esselunga Mozzarella Fior Di Latte (Similarity score: 23.02)
- Despar,spar Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 23.47)
- Despar,spar Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 23.47)
- Despar, Spar Bocconcini Di Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 23.47)
- Ja!,goldsteig Mozzarella 45 % Fett I Tr (Similarity score: 23.50)
- Ja! Mozzarella (Similarity score: 23.50)
- Goldsteig Classic Mozzarella (Similarity score: 23.50)
- Clever Mozarella (Similarity score: 23.50)
- San Fabio Mozzarella (Similarity score: 23.50)
- Carrefour Bio,carrefour Mozzarella (Similarity score: 23.79)
- Tip Mozzarella (Similarity score: 24.06)
- Torvis, Parmalat Mozzarella (Similarity score: 24.08)