Broccoli cheddar & potato pot pie premium vegetables with creamy cheddar cheese, broccoli cheddar & potato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 2.1 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.24g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.24g |
| Saturated Fat | 6.36g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 45.010615711252655% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 9 |
| Sodium | 276mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 276mg |
| Sugars | 2.83g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.83g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bocadillo Vegetal (Similarity score: 13.79)
- Costa Filet De Saumon En Croûte (Similarity score: 14.48)
- Boucherie Saint Clément Boulettes De Boeuf Nature (Similarity score: 17.84)
- Socopa Boulette De Boeuf Nature (Similarity score: 17.84)
- Sans Marque Club Jambon Emmental (Similarity score: 18.51)
- Pappardelle's Pappardelle's, Chili Rellono Ravioli (Similarity score: 19.07)
- Evol, Pinnacle Foods Group Llc Evol, Quesadillas, Fire Grilled Steak, Fire Grilled Steak (Similarity score: 19.33)
- Dia Tarta De Queso (Similarity score: 19.70)
- Beef Patties With Vidalia Onion (Similarity score: 20.95)
- Tressini Tortellone Steinpilz (Similarity score: 21.17)
- Aldi Cheese And Tomato Pizza (Similarity score: 21.35)
- Ravioli (Similarity score: 21.44)
- Topco Associates Inc Cheesy Rice Bites Appetizer (Similarity score: 21.47)
- Quick Quick N'toast Cheese (Similarity score: 22.01)
- Topco Vidalia Onion Beef Patties Made With 100% Angus Beef, Vidalia Onion (Similarity score: 22.09)
Ingredients List
- Filling
- Salt
- Enzyme Modified Cheese
- Whey
- Skimmed Milk Powder
- Modified Corn Starch
- Salt
- E339ii
- E461
- E415
- E160b
- Broccoli
- E412
- E330
- Crust
- E375
- Reduced Iron
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Interesterified Soybean Oil
- Water
- Potato
- Salt
- Modified Whey
- E150a
- Cheddar Club Cheese
- Carrot
- Maltodextrins
- Onion
- Soya Oil
- Contains 2% And Less Of
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)