Beef patties with vidalia onion
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 15.23g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.23g |
| Saturated Fat | 7.95g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 42.88025889967638% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.9% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 278mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 278mg |
| Sugars | 0.66g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.66g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Roundy's Roundy's, Beef Patties (Similarity score: 5.29)
- Big Y, Big Y Foods Inc Beef Patties (Similarity score: 5.29)
- Topco Vidalia Onion Beef Patties Made With 100% Angus Beef, Vidalia Onion (Similarity score: 5.38)
- Quick Quick N'toast Cheese (Similarity score: 12.66)
- Socopa Boulette De Boeuf Nature (Similarity score: 16.75)
- Boucherie Saint Clément Boulettes De Boeuf Nature (Similarity score: 16.75)
- Sans Marque Club Jambon Emmental (Similarity score: 18.29)
- Aldi Smoky Bbq Ribs (Similarity score: 18.57)
- Costa Filet De Saumon En Croûte (Similarity score: 18.65)
- Bocadillo Vegetal (Similarity score: 19.44)
- Topco Associates Inc Cheesy Rice Bites Appetizer (Similarity score: 19.54)
- Hoogvliet Rundervinken (Similarity score: 20.10)
- Broccoli Cheddar & Potato Pot Pie Premium Vegetables With Creamy Cheddar Cheese, Broccoli Cheddar & Potato (Similarity score: 20.95)
- Pappardelle's Pappardelle's, Chili Rellono Ravioli (Similarity score: 21.02)
- U Paupiette De Porc Sans Colorant (Similarity score: 21.13)
Ingredients List
- Beef
- Vidalia Onions
- Encapsulated Salt
- Coating
- Spice
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)