Pappardelle's Pappardelle's, chili rellono ravioli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 2.7 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 10.62g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.62g |
| Saturated Fat | 4.42g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 49.94350282485876% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49.9% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 2 |
| Sodium | 283mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 283mg |
| Sugars | 1.77g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.77g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sans Marque Club Jambon Emmental (Similarity score: 10.68)
- Quick Quick N'toast Cheese (Similarity score: 11.32)
- Ravioli (Similarity score: 13.16)
- Portabella & Fontina Cheese Artisan Ravioli (Similarity score: 15.47)
- Portobello Mushroom And Ricotta Ravioli, Portobello Mushroom And Ricotta (Similarity score: 15.47)
- Ravioli Jambon Cuit (Similarity score: 16.84)
- Ravioli Boeuf Braisé Au Jus (Similarity score: 17.50)
- Costa Filet De Saumon En Croûte (Similarity score: 17.81)
- Topco Associates Inc Cheesy Rice Bites Appetizer (Similarity score: 17.81)
- Broccoli Cheddar & Potato Pot Pie Premium Vegetables With Creamy Cheddar Cheese, Broccoli Cheddar & Potato (Similarity score: 19.07)
- Tressini Tortellone Steinpilz (Similarity score: 19.84)
- Beef Patties With Vidalia Onion (Similarity score: 21.02)
- Andrea's Gluten Free Flatbread Pizza (Similarity score: 22.59)
- Aldi Cheese And Tomato Pizza (Similarity score: 22.90)
- White Spinach Thin Crust Pizza (Similarity score: 23.08)
Ingredients List
- Filling Poblano Peppers
- Salt
- E460
- Soybean Fiber
- Dough Durum Semolina Flour
- Egg
- Water
- Yellow Corn
- Blue Corn
- Wheat Gluten
- Red Chili Pepper
- Onion
- Vegetable Oil
- Spice
- Vegetable
- E415
- Salt
- Natural Colours
- Cream Cheese
- Pepper Jack
- Cheddar
- Garlic
- Jalapeno
- Olive Oil
- Pork Base
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)