Brooklyn bagels
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1096kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1096kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 4.6 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 10.77g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.77g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -2 |
| Sodium | 292mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 292mg |
| Sugars | 6.15g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bagels (Similarity score: 0.00)
- Brooklyn Bagels (Similarity score: 3.08)
- Organic Super Grains Bread (Similarity score: 8.75)
- Sprouted Whole Grain Herb's Garlic Bagels (Similarity score: 13.66)
- French Baguette (Similarity score: 16.55)
- Yam Good (Similarity score: 18.07)
- Earth's Best Chicken Nuggets For Kids (Similarity score: 18.37)
- Baklava Bakery Baklava Bakery, Pita Bread (Similarity score: 18.52)
- K Classic Bagels (Similarity score: 21.37)
- English Muffins (Similarity score: 23.27)
- Le Trésor Des Dieux Thon Vinaigrette (Similarity score: 24.21)
- Rainier Organic Bakery Rainier Organic Bakery, Ezekiel 4:9, Cinnamon Raisin Bread (Similarity score: 24.96)
- Pågen,pagen Lingongrova (Similarity score: 24.96)
- Hawaiian Premium Bagels (Similarity score: 25.22)
- Silver Hills Sprouted Whole Grain Rappleberry Bagels (Similarity score: 26.57)
Ingredients List
- Flour
- Water
- Brown Sugar
- Sugar
- Contains Less Than 2% Of Each Of The Following
- Degerminated Yellow Corn Meal
- Yeast
- Ascorbic Acid Added As A Dough Conditioner
- Enzyme
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)