Brooklyn bagels
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1096kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1096kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 4.6 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 9.23g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.23g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -2 |
| Sodium | 292mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 292mg |
| Sugars | 7.6899999999999995g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.69g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Brooklyn Bagels (Similarity score: 3.08)
- Bagels (Similarity score: 3.08)
- Organic Super Grains Bread (Similarity score: 9.49)
- Sprouted Whole Grain Herb's Garlic Bagels (Similarity score: 15.64)
- Yam Good (Similarity score: 16.70)
- French Baguette (Similarity score: 17.58)
- Earth's Best Chicken Nuggets For Kids (Similarity score: 19.42)
- Baklava Bakery Baklava Bakery, Pita Bread (Similarity score: 20.00)
- K Classic Bagels (Similarity score: 21.36)
- English Muffins (Similarity score: 23.87)
- Pågen,pagen Lingongrova (Similarity score: 24.52)
- Hawaiian Premium Bagels (Similarity score: 24.54)
- Rainier Organic Bakery Rainier Organic Bakery, Ezekiel 4:9, Cinnamon Raisin Bread (Similarity score: 24.90)
- Le Trésor Des Dieux Thon Vinaigrette (Similarity score: 25.34)
- Silver Hills Sprouted Whole Grain Rappleberry Bagels (Similarity score: 26.79)
Ingredients List
- Flour
- Brown Sugar
- Contains Less Than 2% Of Each Of The Following
- Yeast
- Mono & Diglycerides
- Barley Malt Flour
- E412
- Sugar
- Enzyme
- Natural And Artificial Flavouring
- Wheat Starch
- Wheat Flour
- Dextrose
- Ascorbic Acid Added As A Dough Conditioner
- Blueberry
- E150a
- Ascorbic Acid Added As A Dough Conditioner
- E375
- Reduced Iron
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)