Yam Good
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1094kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1094.0kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 6.1538461538462 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.15 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 7.6923076923077g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.69g |
| Saturated Fat | 1.5384615384615001g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 10.0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10.0% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 0 |
| Sodium | 292.307692307692mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 292.3mg |
| Sugars | 12.307692307692g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12.31g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- K Classic Bagels (Similarity score: 15.33)
- Brooklyn Bagels (Similarity score: 16.70)
- Bagels (Similarity score: 18.07)
- Brooklyn Bagels (Similarity score: 18.07)
- Pågen,pagen Lingongrova (Similarity score: 20.67)
- Organic Super Grains Bread (Similarity score: 20.95)
- Earth's Best Chicken Nuggets For Kids (Similarity score: 21.37)
- Thomas Multi Grain Muffins (Similarity score: 23.41)
- Houmous Pois Chiches (Similarity score: 23.62)
- Houmous De Pois Chiches (Similarity score: 23.62)
- Houmous (Similarity score: 23.62)
- Sweet Home Farm Granola (Similarity score: 23.85)
- Naturalia Houmous (Similarity score: 24.41)
- Sprouted Whole Grain Herb's Garlic Bagels (Similarity score: 24.44)
- Esselunga Pane Ai Tre Farri (Similarity score: 25.54)