Brookshire Grocery Company Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 849kj (203 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 849kj (203 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.12g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.12g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.63113006396588% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 11 |
| Sodium | 78mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 78mg |
| Sugars | 14.06g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 2.25)
- Spruce Confections Llc Enchanted Gelato (Similarity score: 7.18)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 7.25)
- Good & Delish Ice Cream (Similarity score: 8.20)
- Zott Monte (Similarity score: 8.24)
- Vanden Casteele Crème Glacée Chartreuse (Similarity score: 8.59)
- Flavored Ice Cream (Similarity score: 8.98)
- Erhard Crème Glacée Café De Colombie (Similarity score: 9.54)
- Ice Cream (Similarity score: 9.93)
- Casino Douceur De Crème Au Chocolat Au Lait (Similarity score: 10.13)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.99)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.10)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.10)
- The Kroger Co Party Pail Ice Cream (Similarity score: 11.17)
- The Kroger Co Ice Cream (Similarity score: 11.17)
Ingredients List
- Milkfat
- E516
- E433
- E410
- E466
- E407
- Artificial Vanilla
- Colour
- Skimmed Milk
- Corn Syrup Solids
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- Whey
- Sweet Cream Buttermilk
- E412
- E471
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)