Good & Delish Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 849kj (203 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 849kj (203 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 6.52g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.29980276134121% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 18.84g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.84g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanden Casteele Crème Glacée Chartreuse (Similarity score: 3.18)
- Ice Cream (Similarity score: 4.50)
- Flavored Ice Cream (Similarity score: 4.82)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 5.12)
- Simply Crafted Vanilla Bean Made With Sweet Cream (Similarity score: 5.76)
- Simply Crafted Rich Cream And Heavenly Vanilla (Similarity score: 5.76)
- The Kroger Co Ice Cream (Similarity score: 6.12)
- The Kroger Co Party Pail Ice Cream (Similarity score: 6.12)
- Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 6.56)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 6.90)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 6.90)
- Casino Douceur De Crème Au Chocolat Au Lait (Similarity score: 7.09)
- Mackie's Of Scotland Traditional Real Dayry Ice Cream (Similarity score: 7.55)
- Leader Price Douceur De Crème Chocolat Au Lait (Similarity score: 7.97)
- Kemps Chocolate Marshmallow Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 7.98)
Ingredients List
- Cream
- E160b
- Skimmed Milk
- Liquid Sugar
- Buttermilk
- Corn Syrup
- Pasteurised Egg Yolk
- Whey
- Natural Vanilla Flavouring
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)