Hudsonville Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 849kj (203 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 849kj (203 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6899999999999995g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.69g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.63113006396588% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 78mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 78mg |
| Sugars | 18.75g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.75g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Flavored Ice Cream (Similarity score: 3.29)
- Ice Cream (Similarity score: 4.11)
- Vanden Casteele Crème Glacée Chartreuse (Similarity score: 4.61)
- The Kroger Co Ice Cream (Similarity score: 5.05)
- The Kroger Co Party Pail Ice Cream (Similarity score: 5.05)
- Good & Delish Ice Cream (Similarity score: 5.12)
- Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 5.37)
- Spruce Confections Llc Enchanted Gelato (Similarity score: 6.64)
- Casino Douceur De Crème Au Chocolat Au Lait (Similarity score: 7.00)
- Kemps Chocolate Marshmallow Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 7.04)
- Brookshire Grocery Company Ice Cream (Similarity score: 7.25)
- The Kroger Co Ice Cream (Similarity score: 7.27)
- The Kroger Co Ice Cream (Similarity score: 7.27)
- Ice Cream (Similarity score: 7.27)
- Country Club Ice Cream (Similarity score: 7.27)
Ingredients List
- Milk
- Coffee Grounds
- E412
- E433
- E160b
- E407
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Coffee Extract
- Whey
- E471
- E466
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)