Buttered brown sugar ice cream with pecan pralines, cakey toast pieces & a maple swirl, buttered french toast
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1079kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1079kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 8.33g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 62.49062265566392% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 18 |
| Sodium | 117mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 117mg |
| Sugars | 27.5g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The Original Sundae Cone (Similarity score: 8.08)
- Edeka Chocolate Caramel (Similarity score: 9.09)
- Quadruple Chocolate Truffle Cone Ice Cream (Similarity score: 12.54)
- Brownie S'more Ice Cream (Similarity score: 13.17)
- Häagen Dazs Banana Caramel Explosion (Similarity score: 14.08)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Strawberry Cheesecake (Similarity score: 14.20)
- Häagen Dazs Strawberry Cheesecake (Similarity score: 14.20)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Original Collection (Similarity score: 14.20)
- Häagen Dazs Strawberry Cheesecake (Similarity score: 14.28)
- Giant Eagle Market District Ice Cream, Sea Salt Caramel, Toffee Crunch (Similarity score: 14.30)
- Caramel Ice Cream With Chocolate Covered Toffee Pieces & Sea Salt Caramel Swirl (Similarity score: 14.30)
- Belgian Chocolate Irish Cream Ice Cream, Belgian Chocolate Irish Cream (Similarity score: 14.65)
- Bassetts Bassetts, Ice Cream, Butterscotch Vanilla (Similarity score: 15.27)
- Carrefour Profiteroles (Similarity score: 15.37)
- Georpa Eclairs Pomme D'amour (Similarity score: 15.37)
Ingredients List
- Milk
- Non Gmo Toast Pieces
- Maple Syrup
- E410
- E412
- E414
- Cream
- Cane Sugar
- Skimmed Milk
- Brown Sugar
- Salted Butter
- Cinnamon
- Vanilla Extract
- Non Gmo Praline Pecans
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)