Belgian chocolate irish cream ice cream, belgian chocolate irish cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.67g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.67g |
| Saturated Fat | 7.34g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 57.165109034267914% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.2% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 110mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 110mg |
| Sugars | 24.77g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.77g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tillamook Creamy Ice Cream (Similarity score: 6.38)
- Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 7.50)
- Nana Banana Ice Cream With Salted Caramel Almond Butter Swirl, Nana Banana (Similarity score: 8.14)
- Brownie S'more Ice Cream (Similarity score: 9.00)
- Caramel Butter Pecan Nut Flavored Ice Cream With Caramel Revel & Pecans, Caramel Butter Pecan (Similarity score: 9.14)
- Crazy Key Lime Pie Premium Ice Cream, Key Lime (Similarity score: 11.28)
- High Road Craft Ice Cream Blvd, Ice Cream, Cheesecake Brownie (Similarity score: 12.25)
- Hy Vee Inc Mind Your Pecan Qs Caramel Pecan Ice Cream, Mind Your Pecan Qs (Similarity score: 13.02)
- Old Fashioned Peanut Butter Cup Ice Cream, Peanut Butter Cup (Similarity score: 14.26)
- Turkey Hill Premium Ice Cream (Similarity score: 14.26)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Premium Ice Cream, Bunny Tracks (Similarity score: 14.57)
- Buttered Brown Sugar Ice Cream With Pecan Pralines, Cakey Toast Pieces & A Maple Swirl, Buttered French Toast (Similarity score: 14.65)
- Upper Crust Berry Supreme Pie (Similarity score: 15.11)
- The Original Sundae Cone (Similarity score: 15.11)
- Ferraz & Ferreira Tourtes De Crème Crues Surgelées (Similarity score: 15.42)
Ingredients List
- Ice Cream
- Cocoa
- Natural Flavouring
- Whey Protein
- Salt
- E330
- E338
- Propylene Glycol Monoesters
- E412
- Cellulose Gel
- E471
- Milk
- E410
- E466
- E407
- Cookie Variegate
- Sugar
- Graham Crumb
- Peanut Oil
- Cocoa
- Coconut Oil Sweet Whey
- Salt
- Cream
- Soya Lecithin
- Soya Oil
- Natural Flavouring
- Sugar
- Corn Syrup
- Tapioca Syrup
- Cocoa
- Coffee
- Belgian Chocolate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)