Buttered noodles with chicken meatballs meals
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1109kj (266 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1109kj (266 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.24g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.24g |
| Saturated Fat | 6.47g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.871198568872984% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.9% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 4 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 1.18g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pain Brioche (Similarity score: 16.23)
- Coolree Creamery Irish Fresh Whole Milk (Similarity score: 18.00)
- Consum Lechera Entera (Similarity score: 19.27)
- Latte Uht Biologico (Similarity score: 21.60)
- Latte Uht Biologico (Similarity score: 21.60)
- Hochwald Frische Vollmilch Länger Haltbar 3,5% Fett (Similarity score: 23.16)
- Auzier Chabernac Gommes À La Réglisse (Similarity score: 24.31)
- Puleva Leche Entera (Similarity score: 24.51)
- Inex Lait (Similarity score: 24.94)
- Minusl Schokomilch, Laktosefrei 250 Ml Pro Packung (Similarity score: 24.98)
- Lala Mexican Style Sour Cream (Similarity score: 25.32)
- Ja Frische Vollmilch 3,5% (Similarity score: 25.50)
- Lala Mexican Style Sour Cream (Similarity score: 25.51)
- Lala Lala, Mexican Style Sour Cream (Similarity score: 25.51)
- Lala Mexican Style Rich And Creamy Sour Cream (Similarity score: 25.51)
Ingredients List
- Spiral Noodles
- Water
- Chicken And Apple Meatball
- Bread Crumbs
- Apple
- Sunflower Lecithin
- Unsalted Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)