Buttery white wine sauce, mixed with mushrooms, garlic, and fresh herbs with clam sauce linguine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 3.3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 4.17g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.17g |
| Saturated Fat | 0.42g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25.149700598802394% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25.1% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -1 |
| Sodium | 183mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 183mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Le Pain Du Village Demi Baguettes Nature (Similarity score: 11.05)
- Asda French Fries (Similarity score: 19.89)
- European Breads Bakery European Breads Bakery, Ancient Roman Spelt Bread (Similarity score: 20.00)
- Asda Curly Fries (Similarity score: 20.37)
- La Raïola Ravioli Vert Au Fromage (Similarity score: 21.07)
- Tres Latin Foods Gluten Free Stuffed Corn Tortillas With Spinach And Mozzarella Cheese Pupusas (Similarity score: 21.45)
- Boni Light Om Te Smeren (Similarity score: 21.66)
- Carpaccio De Boeuf (Similarity score: 22.14)
- Carpacio De Boeuf (Similarity score: 22.14)
- Fish Patties (Similarity score: 22.68)
- Foodmaker Penne Pesto (Similarity score: 25.57)
- Chef's Special Alaska Roll (Similarity score: 26.07)
- Pizza Végétarienne (Similarity score: 28.28)
- Tomato Et Mozarella Tortelloni (Similarity score: 28.83)
- Dobroty Babičky Kláry Kynuté Jahodové Knedlíky (Similarity score: 29.29)
Ingredients List
- Precooked Pasta
- Parsley
- Chili Pepper
- Concentrated Lemon Juice
- Water
- Datterino Tomato
- Clam
- Clam Soup
- White Wine
- Olive Oil
- Modified Corn Starch
- Garlic
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)