European Breads Bakery European breads bakery, ancient roman spelt bread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 7.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -6 |
| Sodium | 175mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 175mg |
| Sugars | 5g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Le Pain Du Village Demi Baguettes Nature (Similarity score: 18.41)
- Asda French Fries (Similarity score: 19.50)
- Buttery White Wine Sauce, Mixed With Mushrooms, Garlic, And Fresh Herbs With Clam Sauce Linguine (Similarity score: 20.00)
- Fish Patties (Similarity score: 20.38)
- Asda Curly Fries (Similarity score: 21.05)
- Carpacio De Boeuf (Similarity score: 22.47)
- Carpaccio De Boeuf (Similarity score: 22.47)
- La Raïola Ravioli Vert Au Fromage (Similarity score: 23.94)
- 6 Crêpes De Froment (Similarity score: 24.55)
- Chef's Special Alaska Roll (Similarity score: 24.76)
- Carrefour,carrefour Veggie Panés De Blé (Similarity score: 25.12)
- Bofrost Burger Di Fave, Quinoa E Curcuma (Similarity score: 25.17)
- Maple Leaf Croquette De Poulet (Similarity score: 26.54)
- Carrefour Panés De Blé (Similarity score: 26.96)
- Pizza Végétarienne (Similarity score: 28.52)
Ingredients List
- Spelt Flour
- Bacterial Culture
- Salt
- Sunflower Oil
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)