Asda Curly fries
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 945kj (226 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 945kj (226 calories/kcal) |
| Fiber | 3.1 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 1.3g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 11.818181818181818% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.8% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | -1 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 0.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Asda French Fries (Similarity score: 11.90)
- Le Pain Du Village Demi Baguettes Nature (Similarity score: 14.92)
- Demi Baguette Nature (Similarity score: 16.76)
- Buttery White Wine Sauce, Mixed With Mushrooms, Garlic, And Fresh Herbs With Clam Sauce Linguine (Similarity score: 20.37)
- European Breads Bakery European Breads Bakery, Ancient Roman Spelt Bread (Similarity score: 21.05)
- Fish Patties (Similarity score: 21.75)
- Sourdough Bread (Similarity score: 22.85)
- Rice Cakes En Tubes (Similarity score: 23.23)
- Boni Light Om Te Smeren (Similarity score: 24.41)
- Chef's Special Alaska Roll (Similarity score: 27.68)
- Bofrost Burger Di Fave, Quinoa E Curcuma (Similarity score: 27.90)
- Cité Marine Aiguillettes De Cabillaud Msc Panées (Similarity score: 28.06)
- Carpacio De Boeuf (Similarity score: 28.33)
- Carpaccio De Boeuf (Similarity score: 28.33)
- Bozza's Gluten Free Penne (Similarity score: 28.50)
Ingredients List
- Potato
- Garlic Powder
- Onion Powder
- Yeast Extract
- Dextrose
- Starch
- Corn Starch
- Spice
- Paprika
- Cayenne Pepper
- Chilli Ising Agent Diphosphates
- Sunflower Oil
- Black Pepper Extract
- Ur Ipaprika Extract
- Allersy Advice! For Allergens
- Cereals Containing Gluten
- Flavours And Cuated Fat
- Caho Product Provides
- Wheat Flour
- Potato Peppers
- Black Pepper
- Cumin Seeds
- Turmeric
- Rice Flour
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)