By sainsbury's Classic houmous
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 946kj (227 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 946kj (227 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 7.3g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.3g |
| Saturated Fat | 1.8g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 11.39240506329114% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.4% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | -4 |
| Sodium | 264mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 264mg |
| Sugars | 0.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- By Sainsbury's Houmous (Similarity score: 11.22)
- Tamales With Sweet Potato, Roasted Red Pepper And Cheddar Cheese (Similarity score: 12.83)
- Findus Nuggets Di Piselli Green Cuisine (Similarity score: 15.38)
- Mc Cain Aros De Cebolla (Similarity score: 17.51)
- Mercadona Focaccia De Kale Descatalogado (Similarity score: 17.57)
- Wylwook Breaded Onion Rings (Similarity score: 19.76)
- Multigrain Fork Split English Muffins (Similarity score: 20.81)
- Lepage Bakeries Inc Premium Quality Multi Grain English Muffins (Similarity score: 20.81)
- Suzie's Quinoa Readytoeat Fully Cooked Olive Oil (Similarity score: 20.86)
- Red Hen Breaded Chicken Goujons (Similarity score: 21.01)
- Arroz (Similarity score: 22.24)
- Klosterman Klosterman, Whole Grain White Loaf (Similarity score: 22.54)
- Leclerc Pavé Maïs (Similarity score: 22.62)
- Maïsano Ma Baguette Au Maïs (Similarity score: 22.62)
- Fazer Pizzataikina (Similarity score: 23.29)