Findus Nuggets di piselli - Green Cuisine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 6.8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.8g |
| Saturated Fat | 1.1g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 14.864864864864865% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.9% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | -4 |
| Sodium | 268mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 268mg |
| Sugars | 3.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Suzie's Quinoa Readytoeat Fully Cooked Olive Oil (Similarity score: 9.84)
- Tamales With Sweet Potato, Roasted Red Pepper And Cheddar Cheese (Similarity score: 11.07)
- Mc Cain Aros De Cebolla (Similarity score: 14.38)
- By Sainsbury's Classic Houmous (Similarity score: 15.38)
- Mercadona Focaccia De Kale Descatalogado (Similarity score: 15.87)
- Biocoop Houmous Poivrons Rouges (Similarity score: 17.25)
- By Sainsbury's Houmous (Similarity score: 19.04)
- Red Hen Breaded Chicken Goujons (Similarity score: 19.32)
- Taste Shukran Hummus Pimiento (Similarity score: 20.10)
- 2 Salmon Spinach Lemon Fishcakes (Similarity score: 20.52)
- Bjorg Pain Précuit Maïs Tournesol (Similarity score: 21.24)
- Sunny Salads Pasta Pesto (Similarity score: 21.29)
- Magioni Cauliflower Pizza Crust (Similarity score: 21.75)
- Hachés De Saumon Thym Et Oignon (Similarity score: 22.23)
- Hachés De Saumon Thym Et Oignon (Similarity score: 22.23)