By Sainsbury's Deliciously freefrom cod fish fingers
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 898kj (215 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 898kj (215 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 7.272727272727273% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 7.3% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | -1 |
| Sodium | 244mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 244mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ica Basic,ica Ica Basic Fiskpinnar (Similarity score: 6.52)
- Garant,axfood Garant Fiskpinnar (Similarity score: 6.53)
- Waitrose Haddock Fish Fingers (Similarity score: 7.79)
- L'atelier Père Dodu Escalope A La Milanaise De Qualite Superieure (Similarity score: 9.61)
- Pelican,migros Bâtonnets De Poisson Panés (Similarity score: 11.68)
- Pelican Fischstäbli (Similarity score: 12.22)
- Aunt Connies Famous Heat & Serve Tilapia Fillets (Similarity score: 12.53)
- L'assiette Bleue Nuggets De Colin D'alaska (Similarity score: 12.80)
- Galbani Mozzarella Bio Organic (Similarity score: 13.82)
- Merluza Crujiente Con Semillas De Girasol (Similarity score: 14.91)
- Harmless Ham & Chickpea Patty Farmstand Breakfast Sandwich, Harmless Ham & Chickpea Patty (Similarity score: 15.05)
- Cap Océan Pané Au Colin D'alaska (Similarity score: 16.08)
- Kalamata Olive Hummus, Kalamata Olive (Similarity score: 16.31)
- Houmous Betterave (Similarity score: 16.44)
- Lidl Escalopines De Salmón (Similarity score: 16.96)
Ingredients List
- Cod
- Dextrose
- Raising Agent
- E500ii
- Stabiliser
- Black Pepper
- Rice Flour
- Chickpea Flour
- Rapeseed Oil
- Water
- Corn Flour
- Maize Starth
- Potato Starch
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)