Cap Océan Pané au Colin d'Alaska
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 10.169491525423728% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10.2% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | -1 |
| Sodium | 248mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 248mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Freskibo Nuggets De Abadejo De Alaska (Similarity score: 13.04)
- Tempura Filets De Cabillaud Sauvage (Similarity score: 13.10)
- Gimbert Tempura Filets De Cabillaud (Similarity score: 13.10)
- Lidl Escalopines De Salmón (Similarity score: 13.17)
- L'assiette Bleue Nuggets De Colin D'alaska (Similarity score: 13.58)
- Elevation Brands Llc Fish Sticks (Similarity score: 13.62)
- Lidl Escalopines De Salmón (Similarity score: 14.32)
- Lidl Escalopines De Salmón (Similarity score: 14.32)
- Merluza Crujiente Con Semillas De Girasol (Similarity score: 14.56)
- By Sainsbury's Deliciously Freefrom Cod Fish Fingers (Similarity score: 16.08)
- Garant,axfood Garant Fiskpinnar (Similarity score: 16.59)
- Ica Basic,ica Ica Basic Fiskpinnar (Similarity score: 17.07)
- Gimbert Océan Tempura Filets De Cabillaud (Similarity score: 17.31)
- Tesco Coronation Chicken (Similarity score: 17.38)
- Intermarché Filets De Merlan Panés (Similarity score: 17.47)
Ingredients List
- Colza Oil
- Modified Starch
- Thickener
- Salt
- Bread Crumbs
- Yeast
- Salt
- Coating
- Sunflower Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)